Szolgáltatásaink
Teljes körű állategészségügyi ellátást nyújtunk kisállatok részére
állatgyógyászat pestszentlőrincen, állatgyógyászati központ pestszentlőrincen csipetcsapat, állatműtét lőrincen, állatorvos macskáknak lőrincen, állatorvos macskának lőrincen, állatorvos macskának pestlőrincen, állatorvosi rendelő lörincen, állatorvosi rendelő pestlörincen, állatorvosi rendelő pestszentlőrinc, állatorvosi rendelő pestszentlőrincen, Állatorvosi ügyelet lőrincen, állatorvosok pestlőrincen, belgyógyaszat állatorvos lőrincen 18. kerület, cica állatorvos pestszentlőrinc, endoszkópos vizsgálat állatorvos pestlőrinc, kutya állatorvos pestszentlőrinc, laborvizsgálat állatorvos pestszentlőrincen, lőrincen műszeres vizsgálat állatorvos, kisállatútlevél kiállítása lőrincen, parvovírusos bélgyulladás állatorvosi rendelő lörincen, othematoma állatorvosi műtét pestlőrincen,
Védőoltások beadása
A védőoltások elengedhetetlenek ahhoz, hogy a házikedvencként tartott kutyát, macskát megvédjük a fertőző betegségektől. Azon betegségek egy része, mely ellen az állatokat olthatjuk sokszor halálos kimenetelűek, így megelőzésük kiemelt fontosságú. Emellett a kutya oltásoknak népegészségügyi oka is van, a veszettség elleni védőoltás törvényileg kötelező.
Rendelőnkben az alábbi kutya oltási protokollt ajánljuk:
- 8 hetesen parvovírus elleni védőoltás
- 10 hetesen kombinált védőoltás
- 12 hetesen kombinált védőoltás
- 14 hetesen veszettség elleni védőoltás
- 6 hónaposan kombinált védőoltás
- 9 hónaposan veszettség elleni védőoltás
Ezt követően évente egyszer ismétlő védőoltás javasolt, a kombinált, és a veszettség elleni vakcinából egyaránt. A második veszettség elleni védőoltás után a kombinált és a veszettség elleni oltás (állatorvosi javaslat függvényében) egyben is beadható.
A fent említett védőoltásokon kívül még elérhető Kennel-köhögés és Lyme-kór elleni vakcina is, melyek beadatását az adott betegségeknek fokozottan kitett állatoknál szintén javasoljuk.
A kutyák mikrochipes megjelölése szintén törvényi kötelezettség, melyre legkésőbb az első veszettség elleni védőoltás beadása előtt sor kell, hogy kerüljön. Erről részletesebb információt a „Mikrochip beültetése” menüpont alatt találhat.
Macska pácienseink oltási sorának megkezdését 8 hetes kortól ajánljuk, kombinált védőoltással. Ezt a kombinált védőoltást 3-4 hét múlva javasolt megismételni a hatékony immunválasz elérése érdekében, ezután pedig évente ismétlő oltás javasolt. A cicákat veszettség elleni védőoltással törvényileg nem kötelező ellátni, azonban a jelenlegi járványügyi helyzet miatt javasoljuk a veszettség elleni védőoltás beadatását kijárós cicáknak is.
Kijárós cicák esetében kifejezetten ajánlott a leukózis vírus elleni védőoltás beadatása is, melyet egy macska AIDS, valamint macska leukózis gyorsteszt előz meg, annak érdekében, hogy a már esetlegesen fennálló fertőzöttséget az oltás előtt kimutathassuk.
Mikrochip behelyezés
Magyarország törvényei alapján a 4 hónaposnál idősebb kutyák mikrochippel történő megjelölése kötelező. A négy hónapnál fiatalabb kutyákat szintén kötelező mikrochippel megjelölni, ha tulajdonosváltás történik.
A mikrochip egy nagyjából rizsszem nagyságú szerkezet, melyet az állatorvos a kutya nyakának bal oldalára, a bőr alá ültet be. A beültetés hasonlóan történik, mint egy védőoltás: csak egy szúráson kell átesnie a páciensnek. Minden mikrochip egyedileg kódolt számsorral rendelkezik. Ezt a számsort beültetés után az állatorvos a kutya oltási könyvében, vagy kisállat útlevelében rögzíti, valamint felviszi egy központi adatbázisba a kutya és a tulajdonos adataival együtt, az érvényes GDPR szabályokat betartva.
A mikrochip az állatok könnyebb beazonosítását szolgálja, melyre nagy szükség lehet, ha az állat esetleg elveszik. Ha a kutya elvész, és egy állatorvosi rendelőben, vagy menhelyen leolvassák a mikrochipjét, az ott lévő adatok alapján tudják értesíteni az állat tulajdonosát. Ezért kiemelten fontos a mikrochipben található adatok aktualizálása telefonszám, cím változása esetén!
Macskák mikrochipes megjelölése törvényileg nem kötelező, de ajánlott, főleg kijárós cicák esetében.
Kisállat útlevél kiállítás
Külföldre történő utazáshoz minden kutyának és macskának szüksége van egy kisállat útlevélre. A kisállat útlevél egy szigorú számadású okirat, melyet csak állatorvos állíthat ki. Az útlevél kiállítására bármikor lehetőség van, azonban szükség van hozzá az állat fizikális vizsgálatára, és az oltási könyvére.
Minden állatútlevél az állat élete végéig, vagy az útlevél elvesztéséig érvényes, kiállítást követően – az oltási könyvhöz hasonlóan – ezt az iratot is érdemes minden állatorvosi vizsgálatra, védőoltás beadatásra magukkal hozni. Az állatútlevélben a tulajdonos, az állat adatai, a mikrochip száma, valamint a védőoltások (különös tekintettel a veszettség elleni védőoltásokra), féreghajtó tabletták is fel vannak tűntetve.
Érdemes észben tartani, hogy kutyák és macskák külföldre utaztatásának az útlevélen kívüli feltétele az egy évnél nem régebbi veszettség elleni védőoltás megléte. Arra is érdemes ügyelni, hogy amennyiben az adott állat nem rendelkezik érvényes veszettség oltással, úgy az új oltás érvényessége, csak a beadást követő 21. naptól kezdődik. Ezen kívül a legtöbb ország utazás előtti 72 órán belül kötelező féreghajtást és állatorvosi vizsgálatot vár el, melyeket az állatorvos szintén az állatútlevélben rögzít. Az esetleges egyéb kötelezettségekről az adott országba történő beutaztatásról minden esetben javasolt tájékozódni.
Labor vizsgálatok
Állatorvosi rendelőnk az ország egyik legnagyobb állatorvosi referencia laboratóriumával, a PraxisLabbal dolgozik együtt.
Vérvétel
Panaszmentes esetben 7 éves kor fölött minden állat számára minimum évente egy rutin laboratóriumi kivizsgálást javaslunk, hogy az esetlegesen lappangó betegségekre mielőbb fény derüljön.
Panasz esetén állatorvosaink a kórelőzmény és a fizikális vizsgálat alapján javasolni fogják a vérvételt a tulajdonos számára, és amennyiben a gazdi beleegyezik, ott helyben vért is vesznek az állatból.
Amennyiben a reggeli, délelőtti órákban érkeznek vérvételre, úgy az eredmény még aznap estére elkészül, későbbi időpontokban levett vérvétel eredményét másnap estére tudjuk garantálni. Ez alól kivételt képeznek az olyan speciális paraméterek, amelyeket a laboratórium nem vizsgál minden nap.
Vizelet mintavétel
Vizelet mintavételre rendelési időben bármikor lehetőség van, az egyetlen kritérium, hogy az állat lehetőleg közepesen telt, telt húgyhólyaggal érkezzen. A vizelet mintavétel sterilen, hasfalon keresztüli szúrással történik, közvetlenül a húgyhólyagból, tű és fecskendő segítségével. Az így levett minta alkalmas bakteriológiai vizsgálatra is. Bizonyos esetekben katéteren keresztül, vagy spontán felfogott vizeletet is szoktunk vizsgálatra küldeni, azonban ezen minták kevésbé tiszták, így más referencia értékek vonatkozhatnak rájuk. A reggeli, délelőtti órákban levett vizeletminták eredményét aznap estére, a későbbi időpontok mintáinak eredményét másnap estére ígérjük. Kivételt képeznek a bakteriológiai vizsgálatok, melyek elkészülése általában 4-7 munkanapba telik.
Citológiai mintavétel
Citológiai vizsgálat során a vizsgálatot végző állatorvos a levett mintában előforduló sejteket elemzi elsősorban morfológiai szempontok szerint. A citológiai vizsgálat emiatt nem minden esetben ad kórjelző eredményt, a szövettani vizsgálatot nem helyettesíti. Citológiai mintavételre általában valamilyen rendellenes elváltozás gyanújakor kerül sor. Lehet ez szabad mellűri, szabad hasűri folyadékgyülem, vagy egy tömör, tapintható, esetleg csak ultrahangon látható elváltozás bárhol az állat testén/testében. Ilyen esetben az állatorvos általában egy vékony tű segítségével mintát vesz a folyadékból, vagy az elváltozásból, és az így kinyert mintát küldjük laboratóriumi vizsgálatra. Ezt az eljárást hívjuk vékonytű aspirációs citológiai vizsgálatnak. Bizonyos esetekben bélsárból, vizeletből, vagy egyéb váladékokból is végzünk citológiai vizsgálatot. A citológiai vizsgálatok eredménye általában 3 munkanapon belül érkezik meg.
Szövettan
Szövettani vizsgálat során általában egy kis méretű szövethengert, vagy egy adott szerv részletét, vagy egészét küldjük vizsgálatra. Ennek megfelelően a szövettani mintavétel az esetek legnagyobb részében bódításban, altatásban történik, műtéti, steril körülmények között. Jelenleg az egyik legnagyobb, hazai, állatorvosi szövettannal foglalkozó laborba, a Mátrix kórszövettani laboratóriumba küldjük a nálunk levett mintákat. Eredmény általában 4-6 héten belül érkezik, de van lehetőség sürgősségi vizsgálatot kérni, mely esetben 5 munkanapon belül elkészül a szövettani vizsgálat eredménye.
Általános betegellátás
Állatorvosi rendelőnk az év minden napján (hétvégén és ünnepnapokon is) várja pácienseit. Előrelátható rutin beavatkozásokat, és sürgősségi betegellátást egyaránt végzünk. Időpontfoglalás hétköznapi rendelésünkre telefonon és e-mailben lehetséges.
Autóval érkező gazdik számára a rendelőnk saját parkolóval rendelkezik, valamint a rendelő közvetlen közelében több buszmegálló is található.
Rendelőnkben hétköznaponként több állatorvos és több szakképzett asszisztens dolgozik, ezáltal a várakozási időt igyekszünk a legminimálisabbra csökkenteni. Az alap fizikális vizsgálaton kívül kiegészítő vizsgálatokat (röntgen, ultrahang, endoszkóp… stb.), valamint műtéti beavatkozásokat is nagy számban végzünk. A kezelésről minden esetben kórlapot adunk.
Egy ambuláns betegvizsgálat első lépésekor az asszisztensünk felveszi a tulajdonos és az állat adatait, hogy a kórlapot a kezelés lezártával rögtön ki is adhassuk. Ezután sor kerül a részletes kórelőzmény felvételére, ekkor az állatorvos kikérdezi a tulajdonost kedvence panaszaival kapcsolatban. A kórelőzmény felvétele után megkezdődik a fizikális vizsgálat, majd ha az állatorvos szükségesnek érzi, a tulajdonossal egyeztetve kiegészítő vizsgálatokat is végez. Ha a beteg állapota indokolja, infúziós kezelésre, kórházi elhelyezésre is sor kerülhet. Ezt követően a páciens megkapja a kezelést, az állatorvos pedig válaszol a gazdi esetlegesen felmerülő kérdéseire.
Teljes körű belgyógyászati betegellátás
A kisállat belgyógyászat az állatorvos tudomány alaptárgya, mely elsősorban a belső szervek működésével foglalkozik, belgyógyászati vizsgálatkor elsősorban ezeket vizsgáljuk. Ehhez először részletes kórelőzményt veszünk fel, majd alapos fizikális vizsgálatot végzünk. Egyszerűbb esetben, már ennyiből kiderül a panaszok forrása, bonyolultabb esetekben azonban kiegészítő vizsgálatok végzése szükséges.
Kiegészítő vizsgálatok közé tartozik:
Vérvétel: állatorvosaink az adott páciens tüneteit figyelembe véve mindig egyedileg mérlegelve döntenek a vérvételről, és arról, milyen laboratóriumi paraméterekre van szükség a diagnózis felállításához.
Gyorstesztek: rendelőnkben többféle, vérből és bélsármintából végezhető gyorsteszt elérhető, melyek ott helyben elkészülnek, így a diagnózist nagyban elősegítik.
Vizelet mintavétel: általában sterilen, ultrahang vezérelten, hasfalon keresztül történik, de katéteren keresztüli vizelet leszívásra is van lehetőség A levett mintát az esetek legnagyobb részében további vizsgálatokra szaklaborba küldjük.
Hasi ultrahang: rendelőnkben elérhető egy szervi ultrahang, ahol csak egy szerv (vagy szervrendszer) vizsgálata történik, illetve teljes hasi ultrahang is, ahol az összes ultrahanggal felkereshető hasi szervet átnézi a vizsgáló állatorvos.
Röntgen: digitális röntgengépünk segítségével hamar képet kapunk az esetleges rendellenességekről, legyen szó a mellüregről, hasüregről, vagy esetleg csont és ízületi betegségek, fogak, koponya leképezéséről.
Endoszkópia: fülészeti és légúti endoszkópos vizsgálatokat vállalunk, ehhez időpont foglalása szükséges.
Mikroszkópos vizsgálat: parazitológiai és vizeletüledék vizsgálatokat helyben, mikroszkóp alatt is tudunk vizsgálni, azonban sok esetben a vizsgálandó mintákat szaklaborba küldjük.
Ultrahang
A hasi ultrahang vizsgálat elengedhetetlen egyes belgyógyászati és bizonyos sebészi betegségek diagnosztizálásához. Sokszor önmagában is elegendő ez a vizsgálat, hogy kiderüljön a páciens tüneteinek eredete, a bonyolultabb esetekben pedig a további vizsgálatokhoz iránymutatóként szolgál.
Állatorvosi rendelőnkben külön kialakításra került egy ultrahang helyiség, mely az egyik legmodernebb, kifejezetten állatorvosi célra fejlesztett ultrahanggéppel van felszerelve. Itt rendelési időben ambulánsan, valamint időpontfoglalást követően is végzünk hasi ultrahangot. Szívultrahang jelenleg rendelőnkben nem elérhető, az ilyen vizsgálatot igénylő pácienseket kardiológus kollégákhoz referáljuk.
Hasi ultrahangot általában bódítás nélkül, a tulajdonos jelenlétében végzünk. Ez a beavatkozás kis kellemetlenséggel jár, a páciensnek az oldalán kell feküdnie a vizsgálat alatt, a vizsgálat helyén a szőrt lenyírjuk, valamint a bőrt benedvesítjük. Elérhető teljes hasi ultrahang, ahol az állatorvos a hasüregben ultrahanggal felkereshető összes szervet részletesen átnézi, vemhességi ultrahang, ami a vemhes méh és a magzatok vizsgálatára irányul, valamint egy szervi ultrahang, amikor egy szervet/szervrendszert vizsgál át az állatorvos. A vizsgálat végén részletes kórlap készül, amit a tulajdonos rögtön kézhez is kap.
Röntgen
A röntgen vizsgálat egy nagyon gyakran alkalmazott kiegészítő vizsgálati módszer, ami sokszor önmagában is elegendő a pontos diagnózis felállításához.
Rendelőnkben külön röntgen helyiség üzemel, nagy teljesítményű digitális röntgen géppel és külön fogászati röntgennel. Az elkészült felvételek a számítógépen rövid idő alatt megjelennek, szerkeszthetők, valamint továbbíthatók a tulajdonosok számára is.
Röntgen vizsgálatot leggyakrabban feltételezett csonttörésnél, bélelzáródás gyanújakor, gyomorcsavarodás gyanújakor, balesetek, traumás sérülések után, fogászati vizsgálat során, illetve légúti tünetek jelentkezése esetén végzünk, de egy általános kivizsgálás során is fontos jelentőséggel bír. Kontrasztos röntgen vizsgálatra is van lehetőség, mely esetben egy natív röntgen elkészítése után kontrasztanyagot etetünk/itatunk a kisállattal, majd kontroll felvételt, vagy felvételeket készítünk. A kontrasztanyag a felvételen fehéren világít, segítve a diagnózis felállítását.
A röntgen vizsgálat készülhet éber és altatott állapotban is, függően a vizsgált beteg általános állapotától, a vizsgálandó állat habitusától, a vizsgált testrész esetleges mozgásától (például mozgó, nyugtalan, vagy erősen lihegő állat éber vizsgálata lehetetlenné tenné a megfelelően éles röntgen felvétel készítését) és a vizsgálandó testrész pozícionálása során várható esetleges fájdalomtól.
A vizsgálat eredményéről minden esetben részletes kórlap készül.
Szűrővizsgálatok
Rendelőnkben többféle szűrővizsgálat elérhető, melyekkel sokszor tünetmentesen lappangó betegségekre deríthető fény. Szűrővizsgálatokhoz általában vér, vagy vizeletvétel, ultrahang-, vagy röntgen vizsgálat lehet szükséges.
Macskáknál a leggyakrabban alkalmazott szűrővizsgálat a macska leukózis és a macska AIDS (FeLV/FIV) szűrés, amit általában a rendelőben elérhető gyorstesztekkel végzünk pár csepp vérből. A teszt 10 perc alatt elkészül, eredményét akár a rendelőben meg is lehet várni. Részletesebb információt a macskák leukózis és AIDS fertőzéséről, az alkalmazott tesztről és a leukózis elleni védőoltásról cikkeink között talál.
Kutyák leggyakoribb szűrővizsgálata a szívféreg szűrés. Szívférgesség szűrővizsgálathoz szintén vérvételre van szükség. Részletesebb információt a szívférgességről és a szűrésről cikkeink között olvashat.
Bizonyos betegségeket vér és vizeletvizsgálattal szűrünk, például az idős macskák körében gyakran előforduló idült vesebetegséget.
Más betegségek ultrahang vizsgálattal szűrhetőek hatékonyan, például macskák polycisztás vesebetegsége, vagy idős, kan kutyák jóindulatú prosztata megnagyobbodása.
Műtéti betegellátás, ivartalanítás
Rendelőnkben külön műtőhelyiség üzemel. Lágyszervi műtéteket a hét minden napján, nagy számban végzünk, csontműtéteket specialista kollégánk kedd délelőttönként vállal.
Az ivartalanítás egy rutin beavatkozás, mellyel nem csak a nem kívánt szaporulatot előzheti meg az állat tulajdonosa, de mind nőstény, mind hím állatoknál fontos az egészségük megőrzése érdekében is. Mivel rutin műtétnek minősül, így az ivartalanítás előtt nem ragaszkodunk a megelőző konzultációs időponthoz, a műtét napján mindent részletesen átbeszél a tulajdonossal az operáló állatorvos.
Nem rutin beavatkozások elvégzése előtt minden esetben konzultációs időpont kérését javasoljuk. Ez arra szolgál, hogy az operáló állatorvos átbeszélhesse a panaszokat a gazdival, megvizsgálhassa a pácienst, szükség esetén megtörténhessen a műtétet megelőző laborvizsgálat, valamint a fizikális vizsgálat is. Ha a fizikális vizsgálat eredményeképp kollégánk szívbetegség gyanúját észleli, kardiológiai kivizsgálást javasol. Jelenleg erre a vizsgálatra szakrendelőket tudunk ajánlani.
Minden műtét során a műtőben minimum három szakember van jelen; az operáló állatorvos, az aneszteziológus állatorvos, valamint az asszisztens. Rendelőnkben az új Mindray Veta 5 premium altató és lélegeztetőgépet használjuk a biztonságos altatásért, mely az egyik legkorszerűbb, állatorvosi vonalon elérhető altatógép Magyarországon. Új altatógépünkről részletesebb információt cikkeink között olvashat.
Műtéti beavatkozás után az állatot stabil, éber állapotban engedjük haza, ellátva a tulajdonost a kórlappal, és minden szükséges információval, otthon beadandó gyógyszerekkel. Általában a varratszedés 10-12 nappal a műtét után történik meg, addig a sebvédelem érdekében minden kisállatnak szükséges vagy gallért, vagy műtét utáni ruhát viselnie, melyek nálunk szintén elérhetőek.
Endoszkópos vizsgálatok
Állatorvosi rendelőnkben az elérhető műszeres vizsgálatok része az endoszkópia. Jelenleg fülészeti és felső légúti endoszkópiát vállalunk, időpontfoglalás után, a vizsgálatot végző állatorvossal történt konzultációt követően.
Endoszkópos kivizsgáláshoz a páciens bódítása szükséges, így erre a vizsgálatra éhgyomorra kell érkeznie a kisállatnak. Bódítás előtt szükség lehet egy megelőző laborvizsgálatra, illetve szívbetegség gyanúja esetén kardiológiai kivizsgálásra is. Jelenlegi endoszkópos parkunk 2 merev és egy flexibilis endoszkópot tartalmaz. A merev endoszkópokat elsősorban fülészeti vizsgálatokhoz, illetve az orrüreg, vizsgálatára használjuk, flexibilis endoszkópunk alkalmas az orrgarat, garatüreg, gége, légcső és a főhörgők vizsgálatára. Bizonyos esetekben a beteg állat mérete is fontos kérdés annak eldöntésére, hogy az adott vizsgálat elvégezhető-e biztonsággal. Jelenlegi endoszkópos parkunkkal kb 8-10kg feletti kutyák orrüregi vizsgálatát tudjuk csak vállalni. De például fülészeti endoszkópiánál a hallójáratok tágabb mérete megengedi, hogy mérettől függetlenül az összes kutya és macska betegünket el tudjuk látni. Endoszkópos beavatkozáskor a vizsgálandó területre az orrnyílásokon, vagy a szájnyíláson keresztül egy hosszú, vékony vizsgálócsövet vezetünk be, mely élő képet adó kameraként funkcionál, képét egy monitoron követi a vizsgáló állatorvos. A vizsgálat végén a pácienst stabilan, éber állapotban adjuk haza, a gazdit pedig részletesen tájékoztatjuk a vizsgálat eredményeiről, melyről egy kórlap is készül.
Kórházi betegellátás
A Csipet-Csapat Állatgyógyászati Központban kialakításra került egy külön kórházi helyiség, ahol a beteg állatok egymástól szeparáltan, biztonságos körülmények között gyógyulhatnak, folyamatos állatorvosi felügyelet alatt. Fertőző betegek elhelyezésére egy külön helységben van lehetőség, korlátozott kapacitással, kérjük ilyen esetben előzetesen telefonon érdeklődjön a férőhelyek iránt.
Kórházi elhelyezés esetén igyekszünk a lehető legkényelmesebb helyet kialakítani pácienseink számára, valamint az állatorvosok és az asszisztensek a nap folyamán fokozott figyelemmel kísérik a bent lakó páciensek igényeit, állapotát. Gond esetén állatorvosaink azonnal be tudnak avatkozni, ami sokszor életmentő lehet.
Kórházi elhelyezésre a hét minden napján van lehetőség, azonban éjszakai megfigyelést jelenleg nem tudunk biztosítani.
Kapcsolat
Várjuk Önöket kedvenceikkel a hét minden napján!
Rendelési idő
08.00 tól – 21.00 ig
Minden nap
Ünnepnap és munkaszüneti napokon is!
Ügyelet
21.00 tól – 22.00 ig
Éjszakai ügyelet sürgősségi esetek részére!
Telefonszámok
Állatorvosi rendelőnk címe
1183 Budapest, Ráday Gedeon utca 67.
Kövessen Minket Facebook oldalunkon is!